Moster Lises Hjemmeside
Klik på billederne for nærmere oplysninger og bestillingsnummer.
Du er altid velkommen til at skrive til mig via kontaktsiden, hvis du har spørgsmål.
Bestil PD 1 BNissefar og Nissemor tegnet af Susanna Hartmann. Dukkerne er udstanset fra kartonark, komplet og i flot stand. Aldrig leget med.20 kr
Bestil PD 3 BHollywood-filmstjernen Betty Grable.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1994.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Merrill i 195140 kr.
Bestil PD 4 BHollywood-filmstjernen Gene Tierny.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1999.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Whitman i 194740 kr.
Bestil PD 5 BHollywood-filmstjernen Greer Garson.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1994.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Merrill i 194440 kr.
Bestil PD 6 BHollywood-filmstjernen Hedy Lamarr.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1991.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Merrill i 194240 kr.
Bestil PD 7 BHollywood-filmstjernen June Allyson.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1994.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Whitman i 195040 kr.
Bestil PD 8 BHollywood-filmstjernen Paulette Goddard.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1994.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Saalfield i 194140 kr.
Bestil PD 9 BHollywood-filmstjernen Rita Hayworth.Udstanset dukke i kraftigt karton udgivet af Schackman i 1999.Det hele er i superflot stand - aldrig leget med -posen er kun åbnet og indholdet er komplet.Den oprindelige udgave er udgivet af forlaget Merril i 194240 kr.
Bestil PD 10 BHollywood- filmstjernen Judy Garland tegnet af den legendariske Queen Holden.Komplet udklippet dukke i karton, tøj i papir - ikke leget med.25 kr.
Bestil PD 12 BTom Tiernys brudemappe fra 1993. 14 forskellige brudekjoler til Jenniffer. Michael må nøjes med 2 sæt at vælge imellem. Flot - udklippet, men aldrig leget med. 40 kr
Bestil PD 13 BElisabeth Taylor fra 1950 - fra Whitman-mappe nr. 973. Dukken har fået rep. halsen og den ene fod, tøjet er fint.30 kr.
Bestil PD 14 BElisabeth Taylor fra 1950 - fra Whitman-mappe nr. 973. Dukken har bøj ved hals og fødder. Masser af tøj i ok stand.60 kr.
Bestil PD 16 BDebbie Reynolds fra Whitman mappe 1957Dukken er i kraftigt pap, og har tape v. ankler, tøjet i papir.25 kr
Bestil PD 18 BNathalie Wood fra 1957Dukken har tape og spor fra tape. 30 kr
Bestil PD 19 BNathalie Wood fra 1957Dukken har knæk og spor fra tape. 30 kr
Bestil PD 20 BMary Hartline . Dukken er en såkaldt cardboard dukke - den er i meget kraftigt pap og der medfølger stativ så dukken kan stå. Ikke så meget tøj, men det hele er i rigtigt flot stand. 75 kr
Bestil PD 21 BForside omslag fra Elisabeth Taylor mappe.20 kr
Bestil PD 22BInger Andersens flotte Barbie.Udklippet komplet. Flot stand.10 kr reserveret
Bestil PD 23 B Inger Andersens flotte Jane Russel.Udklippet komplet. Flot stand.10 kr reserveret
Bestil PD 24 B Inger Andersens flotte Marilyn Monroe.Udklippet komplet. Flot stand.10 kr reserveret
Bestil PD 25 BBirgitte Reimar fra Hjemmet 1953 - lidt medtaget og kun få stk originalt tøj. Tøjet til ve. er kopi.10 kr
Bestil PD 26 BSusanne fra Hjemmet 1959Dukke mangler fod og kun få tøj - dukke og tøj til ve. er kopi10 kr
Bestil PD 34 BGamle reklamedukker fra ca. 196050 kr.
Bestil PD 35 BGamle reklamedukker fra ca. 196050 kr.
Bestil PD 36 BSmå Axe dukker med masser af tilbehør. Der medfølger en lille dukke fra et andet ark.Samlet 40 kr
Bestil PD 36 Bse tekst forrige billede
Bestil PD 37 BMia Miranda fra Blybberne, Vugge og dukke er udstanset fra bagsiden, men i super fin stand. Der er klippet lidt i siderne med tøje, så den er ikke komplet10 kr
Bestil PD 39 B Rigtig fin dukke ca 23 cm i kraftigt pap og hest med "rigtigt" hår. Der er tape v. hestens ben20 kr
Bestil PD 39 B se tekst forrige billede
Bestil PD 41 BNyere tryk fra 1989 af dukke fra omkr.1900 - dukken måler 35,5 cm og er i perfekt stand. 25 kr
Bestil PD 44 BPige på 20 cm med "rigtigt" hår.15 kr
Bestil PD 45 BSød pige tegnet af Eva W. 10 kr
Bestil PD 46 BHel familie med fem dukker10 kr
Bestil PD 48 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 50 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 51 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 52 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 53 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 54 BPyttedukke fra Hjemmet 196410 kr
Bestil PD 55 BSmart dukke med masser af tøj og tilbehør og et "klædeskab" til at opbevare det i. Dukken måler ca. 25 cm. 20 kr
Bestil PD 56 BLille dame tegnet af R. Brink10 kr
Bestil PD 57 BLille mørk pige tegnet af R. Brink. 15 kr
Bestil PD 58 BDionne femling. Palmolive udgave fra 1937.10 kr
Bestil PD 59 BBaby med vugge. En del brugsspor.20 kr
Bestil PD 60 BClante pige. Stor størrelse 23,5 cmok stand25 kr
Bestil PD 61 BClante pige. Stor størrelse.21 cm. Har brugsspor.Kanin kom ikke med på billedet.20 kr
Bestil PD 62 BOta reklamedukke tegnet af Ulla Pihl10 kr
Bestil PD 65 BBirte og Bente fra Femina ca. 1960. Fine dukker. Ingen tøj30 kr
Bestil PD 67 BMasser af tøj til Hjemmets dukker Lars og LeneDukken Lene medfølger men er ret tapet.10 kr
Bestil PD 68 BMorgenstierne teenager. Dukken er ikke så pæn + taske. Se næste billede.15 kr
se tekst forrige billede
Bestil PD 69 BTøj til Morgenstierne teenager 5 kr
Bestil PD 70 BBladdukken Mari-Louise tegnet af Eva- Marie10 kr
Bestil PD 71 BFin Ploufmann pige med 3D lege-værelse - se næste billede. Pæn stand.Mp 50 kr
Bestil PD 71 BFin Ploufmann pige med 3D lege-værelse - se forrige billede. Pæn stand.Mp 50 kr
Bestil PD 72 BSøde lille Ole - original Vinding dukke.20 kr
Bestil PD 73 BMarianne pige - dukken er sølle, men måske du kan bruge tøjet?10 kr.
Bestil PD 74 BSnehvide med tre af dværgene og lidt tilbehør. Dukken er fra 1930´erne så næsten antik. Snehvide mangler en fod.30 kr
Bestil PD 76 BAntik Dolly Dingle dukke uden tøj fra 1920´erne. 10 kr
Bestil PD 77 BSkønne Flisbeth fra Flintstones. Dukke fra 1960- erne. Har den næsten uundgåelige skade/knæk på hals. 20 kr
Bestil PD 78 BJens Peter Hansens plastdukke med en næsten komplet samling tøj. Alt tøj til disse dukker var til farvelægning.50 kr
78 B Se tekst forrige billede
Bestil PD 79 B2 store piger med udskiftelige ansigter. Masser af tøj - se næste billeder. Pæn stand40 kr.
Bestil PD 79 Bse tekst forrige billede
Bestil PD 80 B2 indianerpiger - bladdukker fra ca 1970. Dukkerne er klæbet på kladdepapir. 10 kr
Bestil PD 81 BShorts til Pico magnet dukken Helle Virker. Uden magnet. 5 kr.Se min artikel om disse dukker under egen samling.
Bestil PD 82 BSød lille babypige. 10 kr
Bestil PD 83 BSjov reklameside med en lille elefant som pd fra 2003. 10 kr
Bestil PD 84 BOriginaltegning af Esther Stoltz (Kendes bl.a. fra Hjemmets gyldenspjæt) og 2 farvelagte damer til udskæring af kjole, så der kan ilægges enten stof eller kulørt papir. Den sorte er udskåret.25 kr
Bestil PD 85 BPige af Susanna Hartmann5 kr.
Bestil PD 86 BTvillinger af R. Brink5 kr.
Bestil PD 87 BSød pige 5 kr
Bestil PD 88 BPige 5 kr
Bestil PD 89 BMagnet PD10 kr.
Bestil PD 90 BMagnet PD10 kr.
Bestil PD 91 BStof på karton5 kr
Bestil PD 92 BStof på karton5 kr
Bestil PD 93 BStof på karton5 kr
Bestil PD 94 BStof på karton5 kr
Bestil PD 95 BTøj til Flisbeth fra Flintstones.5 kr.
Del siden